Deze week krijgen drie ondernemingen een Changemaker Award voor hun duurzame impact. Een mooie erkenning, zeker nu het klimaat steeds vaker naar de achtergrond lijkt te verdwijnen in het publieke debat.
Maar er wringt iets. De prijs wordt gesponsord door BNP Paribas, een bank die al jaren ondermaats presteert op klimaat en biodiversiteit. Dat zegt veel over hoe banken vandaag met duurzaamheid omgaan: als reclame, niet als kernopdracht.
Banken positioneren zich graag als betrouwbare, groene partner. Ze steunen duurzame start-ups, sponsoren klimaatevents en koppelen hun naam aan maatschappelijke initiatieven. Het levert positieve pers en warme associaties op.
Maar wie verder kijkt dan de affiches en awardshows, ziet een ander verhaal.
Volgens de Bankwijzer van FairFin, die recent een update kreeg, scoort BNP Paribas al jaren ondermaats op klimaat- en biodiversiteitsbeleid. Het onderzoek rangschikt de grootste Belgische banken op verschillende thema’s. Op het thema klimaat staat BNP zelfs bijna volledig onderaan de ranking, met een score van nog geen 50%. Ondanks de steeds urgentere klimaatuitdagingen is er bovendien geen vooruitgang te bespeuren tegenover de vorige jaren. Zo heeft de bank geen concreet exitplan uit fossiele brandstoffen.
Op klimaatvlak bengelt BNP Paribas elk jaar onderaan de Bankwijzer
Dat zwakke beleid blijft niet zonder gevolgen. Uit het Banking on Climate Chaos-rapport blijkt dat BNP Paribas haar investeringen in fossiele bedrijven in 2024 verhoogde met 3,4 miljard dollar. Enkele weken geleden nog onthulde Reclaim Finance dat de bank tussen 2021 en 2024 maar liefst 4,957 miljoen dollar financiering toekende aan ontwikkelaars van gascentrales. Daarmee is ze de op één na grootste financier in Europa van bedrijven die nieuwe gascentrales ontwikkelen. Hoewel banken een sleutelrol kunnen spelen in het versnellen van de energietransitie, lijkt BNP Paribas de tegenovergestelde richting uit te gaan.
Dat BNP Paribas deze week een prijs zal overhandigen aan bedrijven die juist stappen zetten om CO2-uitstoot te verminderen en hernieuwbare energie op gang te brengen, is dus op zijn minst cynisch te noemen.
Dat BNP Paribas deze week een prijs zal overhandigen aan bedrijven die juist stappen zetten om CO2-uitstoot te verminderen en hernieuwbare energie op gang te brengen, is dus op zijn minst cynisch te noemen.
Duurzaamheid meet je niet aan het aantal awards of events dat een bank sponsort, maar aan waar haar eigen miljarden naartoe stromen. Wie met de ene hand duurzame pioniers bekroont, maar met de andere miljarden blijft investeren in vervuilende sectoren, kan moeilijk beweren dat duurzaamheid centraal staat. Dan is het geen fundament, maar een decorstuk.
De Changemaker Awards vieren bedrijven die vooruitgang boeken en duurzaamheid tot norm willen maken.Terecht! Hopelijk komt er een dag waarop BNP Paribas ook zelf op die manier gevierd kan worden.